Supercelična nevihta v kraju Orešje pri Ptuju, 23. 7. 2017

Nad zahodno in srednjo Evropo je bilo plitvo ciklonsko območje. Vremenska fronta se je zadrževala na Alpah in je zvečer oplazila Slovenijo. Pred njo je z jugozahodnimi vetrovi pritekal zelo topel in vlažen zrak. Sprva je bilo pretežno jasno, popoldne in zvečer pa delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Pojavljale so se krajevne nevihte, ki so se v severovzhodni Sloveniji nadaljevale tudi v noč. Pihal je jugozahodni veter, zvečer pa je v severovzhodni Sloveniji zapihal severni do severovzhodni veter. Vroče je bilo, najvišje dnevne temperature so bile od 29 do 36 °C.

Vremenske karte modela WRF. Vir: Modellzentrale

Razpoložljive energije je bilo do 2000 CAPE.

Radarska slika padavin. Vir: Arso in DHMZ

Pogled na klasično supercelično nevihto, ki je postregla z točo premera 4 cm. Davis postaja je v Orešju izmerila 13 mm padavin. Inteziteta padavin pa je bila 145,8mm/hr, ob 16:45. Zvečer med 22:40 in 23:15 uro, je bila še ena nekoliko močnejša nevihta. Padlo je 9,8mm padavin. Inteziteta padavin pa je bila 217,4mm/hr, ob 22:48.

Zanimive oblike zrn toče.

YouTube player
Radarska slika padavin zvečer. Vir: Arso

Pogled z Malečnika na supercelično nevihto.

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas