Lov za superceličnimi nevihtami, na območju Bavarske(Nemčija), 10. 6. 2019

Avtor reportaže: Matej Štegar

V nedeljo je padla odločitev, da se prvič podamo v lov za nevihtami na območju Nemčije. Za ponedeljek so namreč izračuni vremenskih modelov nakazovali za območje Bavarske odlične pogoje za nastanek superceličnih neviht. V ponedeljek ob 9:30 uri krenemo proti Nemčiji. Prvi postanek smo načrtovali v mestu Aalen, zahodneje od Münchna, vendar se kasneje glede na radarsko sliko padavin odločimo, da krenemo proti Ingolstatu. A ker se je kmalu izkazalo, da celica zavija v desno smer proti Münchnu, se je bilo potrebno zapeljati nazaj. Najboljša pozicija je bilo tako vzhodno od Münchna.

Celice so bile precej hitre, zaradi česar smo imeli na posameznem postanku le nekaj minut preden smo morali šibat dalje. Strukture seveda pogojem primerne, heličnost je dosegala celo 300 (in več) m2/s2, energije je bilo nekje v rangu 2- 3 kJ, ob 40-50 kt 500 hPa JZ vetra z lepim povijanjem po višini in približno 10 kt vzhodnika pri tleh. Iz Alp se je spuščal veter južnih smeri, ki je imel fenski efekt in ustvarila se je t.i. dryline.

Ko smo prispeli v Nemčijo se je najprej ustvarila nevihtna linija zahodno od Münchna, z lepo tail-end supercelico na njenem južnem robu. Hkrati so se v Švici, JZ od te linije prožile nove celice, tako da nismo hoteli preveč proti zahodu, da obdržimo tudi te v igri. Na koncu se je to izkazalo kot dobra odločitev, severna celica je umrla oz so ji spodnje zadušile inflow, ena od tistih švicarskih pa se je izolirala, posrkala ostalo “svinjarijo” v sebe in zavila v desno proti Münchnu. Takoj je bilo jasno, da bo to naša celica in spet smo pospešili proti vzhodu.
To supercelico smo lovili kar nekaj časa, se vmes nekajkrat izognili (zelo) debeli toči, ki je razbila severni del Münchna. Dejansko ji je verjetno zelo malo manjkalo, da bi spustila tudi tornado, rotacija wall cloud-a je bla namreč izjemna, sploh pri našem prvem postanku. verjetno bi par m/s več vzhodnika pri tleh pomenilo lepo tubo.
Celica je nato nenadoma zavila v levo, mi pa smo ostali brez zadovoljivih cestnih povezav proti severu, zato smo lov za njo opustili. Predvidevali smo, da bo s tem “manevrom” zadušila sama sebe. Pa tudi južno sta bili v linije že dve novi supercelici, ki sta izgledali precej bolj aktivni.
Severna od teh novih supercelic je nato prevladala in šla v pravo mothership obliko. Mezociklon je imel res fantastično obliko. Ko nas je skoraj zajela smo ponovno bežali proti vzhodu in nam je dejansko uspelo še dvakrat priti pred njo, kljub temu da smo vozili po lokalnih cestah. Naš lov se je zaključil šele, ko smo prišli na hribovit in gozdnat teren na meji med Nemčijo in Češko. Pa tudi stemnilo se je že povsem, za kake strele pa ob tej hitrosti celic in moči vetra itak ni bilo osnovnih možnosti.

Območje kjer smo vse lovili

Vremenski modeli: WRF, RAPID in GFS.

Približna verjetnost velikost zrn toče.

Udari strel pri prvi supercelični nevihti na območju Münchna.

Satelitska slika oblačnosti. Vir: Sat24.si

Radarska slika padavin.

Pogled na izjemno supercelično nevihto na območju Münchna.

Čas je bil za premik, saj se je celica hitro bližala, zeleni odtenki pa so nakazovali debelo točo.

Še zadnja fotografija te celice, ki je kasneje oslabela, vendar se je proti Poljski meji spet okrepila. Res noro, ta celica je prepotovala od Švice, do Baltskega morja, več kot 1000 km!

Južno, od prve supercelice sta nastali novi. Zato jih prestrežemo na območju Deggendorfa.
Dve klasični supercelični nevihti, ena levo, druga desno.

Izjemen mezociklon.

Odpeljemo se še naprej, skoraj do Češke meje. Teren je bil vse bolj hribovit, tako da je bilo lovljenje čedalje težje.Pa tudi vidljivost je bila vse slabša.

Tik ob Češki meji je bilo ob 21.20 uri izjemnega lova konec. Bilo je veliko podrtih dreves, tako da so imeli gasilci kar nekaj dela.

YouTube player
Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas

Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 23 novembra, 2024 at 4:35pop
Obiskali smo vas Retje v Loškem Potoku, kjer je zjutraj termometer pokazal -19,1 stopinje Celzija.

Foto in video: Rok Nosan
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijapetek, 22 novembra, 2024 at 1:20dop
Hladen zrak se v severni polovici Slovenije presenetljivo dobro upira toplemu jugozahodnemu vetru, zato so razmere marsikje povsem zimske. ❄️

Drugače je v južnih krajih. V Babnem Polju močno dežuje pri 9, v Osilnici pa celo pri 12 stopinjah Celzija. Dežuje tudi na 1300 metrov visokih Sviščakih, kjer je trenutno 5 stopinj Celzija.

Vir slik: promet.si
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 12:33pop
🌬️🌡️ Marsikje se jutri ne bomo zbudili v zasneženo, ampak v nenavadno toplo in vetrovno jutro. Najtopleje bo v južnem delu Slovenije, kjer lahko termometri pokažejo tudi več kot 10 stopinj Celzija.

Prilagamo zadnji izračun meteorološkega modela Aladin. 📊
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 9:03dop
Noč in jutrišnje dopoldne bo zaznamovalo zelo intenzivno vremensko dogajanje. Čez Alpe in naše kraje se bo pomikal majhen, a precej globok ciklon, ki bo prinesel 🌬️ veter, 🌧️ dež in ponekod tudi ❄️ sneg.

Vreme se bo občutno spremenilo pozno popoldne in zvečer, ko se bodo od jugozahoda nad večji del Slovenije razširile padavine. 🌨️ Sprva bo lahko tudi po nekaterih nižinah snežilo, a bo sneg marsikje že kmalu prešel v dež. 🌧️

Ponoči se bo krepil jugozahodni veter, ki bo večjemu delu Slovenije prinesel izrazito otoplitev. 🌬️🌡️ Izjema bodo zatišne doline ob meji z Avstrijo, kjer bo lahko še snežilo, drugod pa bo prevladoval dež. Nastane lahko tudi kakšna nevihta. ⛈ Meja sneženja se bo lahko za krajši čas dvignila vse do 1700 metrov nadmorske višine.

⚠️ Jugozahodni veter bo na izpostavljenih mestih v višjih legah v sunkih dosegel okoli 100 kilometrov na uro. 🌬️ Tudi po nižinah južne Slovenije bo vetrovno, jutrišnje jutro pa bo v teh krajih nenavadno toplo za drugo polovico novembra. 🌡️ Ponekod na Dolenjskem in v Beli krajini lahko termometri pokažejo več kot 10 stopinj Celzija.

Kmalu zatem bo zapihal okrepljen severni veter, ki bo prinesel naglo ohladitev. 🌬️❄️ Tam, kjer bodo še vztrajale padavine, se bo meja sneženja lahko spet spustila do nižin.

Najbolj zimsko bo jutri zjutraj v višjeležečih dolinah ob meji z Avstrijo, saj so ti predeli najbolj zaščiteni pred toplim jugozahodnim vetrom. Po dolinah (Rateče, Kranjska Gora, Mežica ...) lahko zapade do okoli 10, v višjih legah pa tudi 20 centimetrov snega. ❄️🌨️ Nižine preostalega dela Slovenije bodo ostale večinoma kopne, le tu in tam morda zapade nekaj centimetrov snega.

Prilagamo animaciji predvidenega pomikanja padavin čez Slovenijo ter gibanja temperature na nadmorski višini okoli 1400 metrov.
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 16 novembra, 2024 at 9:14dop
Druga polovica novembra bo vremensko precej bolj pestra od prve polovice. Čakajo nas hitre temperaturne spremembe, po več kot treh tednih pa nas bodo zajele tudi padavine.

📉 Vreme se bo občutneje spremenilo sredi prihodnjega tedna, ko se bo na južno stran Alp spustila obsežna gmota hladnega polarnega zraka. Nad severnim Sredozemljem se bo istočasno oblikoval ciklon, ki bo vplival na vreme pri nas. Med sredo in petkom bi lahko tudi nekatere nižine pobelil sneg, vendar je napoved še negotova. Vse bo odvisno od natančnega položaja ciklona, ki bo vplival na intenzivnost ohladitve in količino padavin. Meteorološki izračuni glede tega še niso povsem usklajeni. ❄️

🌡️ Morebiten obisk zime bo kratek. Že kmalu bo namreč sledila izrazita odjuga. Trenutno kaže, da bi lahko po 24. novembru topel jugozahodnik sneg talil tudi v visokogorju, saj bi se meja ledišča dvignila nad naše najvišje vrhove. Tam, kjer bo jugozahodnik segel tudi v nižine, bo zelo toplo za konec novembra. Na vzhodu Slovenije in ob morju bi se lahko temperature lokalno približale celo 20 stopinjam Celzija.

📊 Animacija prikazuje gibanje zračnih mas v naslednjih desetih dneh. Barve ponazarjajo temperaturne odklone od dolgoletnega povprečja.

🔗 Vir animacije: Wxchart.com
✍️ Avtor napovedi: Rok Nosan

----------
Uporaba besedila v medijih je brez privolitve avtorja strogo prepovedana!
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 14 novembra, 2024 at 9:32pop
ℹNaša spletna stran meteoinfo.si trenutno ne deluje. Spletna stran bo predvidoma spet na voljo do nedelje. Hvala za razumevanje! 😊

➡Spremljate spletno stran Meteoinfo Slovenija?
Kakšne vsebine, podatke ali druge produkte bi si želeli na naši spletni strani?

➡Vaše ideje, želje, pohvale in tudi kritike bodo izboljšale idejo o Meteoinfo Slovenija. Sčasoma želimo, da boste na naših straneh našli vse informacije o vremenu, ki jih boste potrebovali ali želeli v danem trenutku.