Lov za superceličnimi nevihtami na severovzhodu države, ter večerna nevihta na obali, 3. 6. 2020

Avtor reportaže: Matej Štegar

Nad srednjo Evropo in Alpami je bilo šibko območje visokega zračnega tlaka, ki je počasi slabelo. V višinah je bilo vzhodno od nas obsežno jedro hladnega zraka. Prevladovalo je delno jasno vreme s spremenljivo oblačnostjo, sredi dneva in popoldne so bile krajevne plohe in nevihte, večinoma le v severovzhodni Sloveniji. Ponekod je zapihal jugozahodni veter. Zvečer se je od zahoda nad zahodno Slovenijo pomaknil pas dežja in posameznih neviht, ki se je ponoči širil v notranjost države in slabel. Najvišje dnevne temperature so bile večinoma od 20 do 26 °C, ob nevihtah pa se je ponekod ohladilo tudi na 15 °C.

Vremenske karte modela WRF in rapid

Ustavimo se v kraju Turnišče, kjer imamo lep pogled na klasično supercelično nevihto. Zaradi bolj suhega zraka pri tleh, so bile baze oblakov dvignjene.

Prestavimo se par km južneje. Pogled na lepo dežno točo nosno zaveso. Škoda edino, da niso strele udarjale pred dežno zaveso. Na splošno pa je bilo CG-jevk zelo malo, večinoma je bilo vse v oblakih.

Prestavimo se v vinorodni okoliš(Kog pri Ormožu).

Pogled z kraja Središče ob Dravi, na elevated supercelično nevihto s točo.

Gremo v smeri Ptuja, kjer gremo na pijačo in nekaj pojemo. Radar kaže severozahodno, od Goričkega lepo celico, ki se krepi, in je imela smer proti Prlekiji. Odpeljemo se v smeri Murske Sobote. Na srečo je bila supercelica dokaj počasna. Zaradi dobre vidljivosti smo strukture videli že z območja Destrnika.

Najdemo dobro lokacijo v kraju Vučja vas. Pogled na klasično supercelično nevihto.

Modeli so kazali večerno akcijo na obali, zato smo ob 19. uri krenli proti Socerbu.

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas