Avtor reportaže: Matej Štegar
V nedeljo, 8. avgusta, je bilo nad Britanskim otočjem in Severnim morjem razmeroma izrazito ciklonsko območje, nad jugovzhodno Evropo pa šibak anticiklon. Šibak ciklon je nastal tudi nad severno Italijo. Prek območja Alp so v višinah pihali dokaj močni južni do jugozahodni vetrovi. Vremenska fronta se je zadrževala nad Alpami, popoldne in zvečer pa je šibko izražena višinska os hladnega zraka potovala prek območja Alp in srednje Evrope proti severovzhodu.
Vremenska slika nad Evropo. Vir: Arso
Jutro 8. avgusta je bilo po Sloveniji suho in toplo. Najnižja temperatura zraka je bila po nižinah povečini med 15 °C in 20 °C, ob morju okoli 24 °C. Čez dan je v Alpah prevladovalo
oblačno vreme, drugod je bilo večinoma sončno. Od sredine dneva do večera so v severnem delu Slovenije nastajale plohe in nevihte. V tem delu države se je ogrelo na 26–31 °C, v jugozahodni in jugovzhodni Sloveniji pa do 33 °C. V višinah je pihal zmeren jugozahodni veter, po nižinah pa je bil veter, razen ob nevihtah, večinoma šibak in iz različnih smeri. Do poznega dopoldneva je bilo po Sloveniji vreme suho, le na severozahodu je bilo nekaj manjših ploh. Malo pred poldnevom se je nad Furlanijo-Julijsko krajino razvila močna nevihta, ki je kmalu dosegla obmejni pas severno in zahodno od Bovca. Istočasno do uro pozneje so na alpsko-dinarski pregradi nastale plohe. Ob 14. uri se je nevihtni oblak vzhodno od Ljubljane začel krepiti in se
na poti prek Zasavja razvil v neurje s točo, ki je okoli 15. ure zajelo območje Žalca in oslabelo šele jugovzhodno od Ptuja. Okoli 15. ure je močna nevihta zajela obmejno območje pri Bovcu, a nato na poti proti Zgornjesavski dolini močno oslabela. Nevihtna dejavnost nad Slovenijo je nato prehodno zamrla, območje neviht pa je proti večeru iznad Italije doseglo zahodno Slovenijo. Nad Posočjem in Gorenjsko se je nato razvilo več močnih neviht, najhuje je bilo po poročanju medijev na območju Komende in Kamnika. Oslabljene nevihte so kasneje dosegle širše celjsko območje, še vzhodneje pa so razpadle. Sredi noči na 9. avgust se je ozračje nad Slovenijo povsem umirilo.
Radarska slika padavin: Vir: Arso in Dhmz
Pot supercelice. Vir: Blitzortnung
Pogled z Medloga pri Celju, na izjemno klasično supercelico.
Še zadnja fotografija, potem je bil čas za umik. Padati so začeli posamezni kosi toče v ozadju v smeri Žalca se je prav slišalo šumenje, od toče in vetra. Med vožnjo skozi Celje, so začele udarjat tudi strele.
Celje
Izjemen mezociklon v kraju Dramlje.
Pogled z Cirkovc na Dravskem polju, na supercelično nevihto nad Bočem.
Pogled z kraja Tržec pri Ptuju, na supercelico, ki je tukaj imela še lepe strukture. Supercelica je kaj kmalu v smeri Ormoža popolnoma oslabela in razpadla.
Radarska slika ob večerni supercelici na območju Celja in Tepanj.
Pogled z Ptuja na res lepo supercelico na območjem Boča in Tepanj. Žal je celica nad ravnino hitro oslabela. Najlepše strukture je celica imela na območju Celja.