Supercelične nevihte na severovzhodu države, 25. 5. 2022

Avtor reportaže: Matej Štegar

V sredo, 25. maja, je Alpe dosegla višinska dolina. K nam je od jugozahoda pritekal topel in dokaj vlažen zrak. Vremenska fronta se je dopoldne zadrževala severno od naših krajev, popoldne pa je dosegla severovzhod Slovenije, kjer se je veter pri tleh zato obrnil na severovzhodno smer. Labilna stratifikacija in proženje konvekcije ob frontalni površini sta povzročila nastanek nekaj močnih superceličnih neviht na Štajerskem in v Prekmurju. V noči na 26. maj se je vremensko dogajanje nad Slovenijo za krajši čas umirilo.

Vremenska slika nad Evropo. Vir: Arso

Radarska slika padavin. Vir: Arso in DHMZ

Dragotinci,toča v velikosti kokošjih jajc(premer 6cm).

Supercelica v kraju Stara Nova vas pri Ljutomeru, ki pa zaradi SV vetra spodaj ni imela lepih struktur.

Tu beživa pred točo,par komadov je vseeno zadelo avto. Skrijeva se pod bencinsko črpalko in počakava, da gre nevihta mimo. Odpeljeva se malo naprej kjer v kraju Črenšovci,narediva postanek. A kmalu se nama približa še ena lepa klasična supercelica.

YouTube player
Za konec še shelf cloud v kraju Gočova pri Lenartu, ki pa nama ga je malce skrival hrib.
Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas