Močna multicelična nevihta na območju Ptuja in Kidričevega, 6. 8. 2023

Avtor reportaže: Matej Štegar

Ciklonsko območje se je pomaknilo nad vzhodno Evropo. Z vetrom severnih smeri je nad naše kraje dotekal hladnejši, a še vedno dokaj vlažen zrak. V noči na nedeljo je dež prehodno ponehal. Čez dan nas je od zahoda prešla nova vremenska fronta s plohami in nevihtami, a so bile padavine le krajevno obilne. Prehodno je zapihal okrepljen veter severnih in zahodnih smeri. Najvišje dnevne temperature so bile od 18 do 22, na Primorskem okoli 25 °C.

Radarska slika padavin: Vir: Arso in DHMZ

Pogled z Ptuja na bližajočo se nevihto z močnimi nalivi. Doma je padlo v kratkem času 29 mm padavin, max inteziteta je bila 192 mm/hr ob 16:49. Vmes je bilo tudi nekaj malega drobne toče.

Pogled na nevihto in naraslo reko Dravo

Pogled z Lancove vasi na močno multicelično nevihto s točo na območju Kidričevega in Cirkovc.

Pogled z Kidričevega na odhajajočo nevihto v smeri Haloz.

Toča na območju Cirkovc in Kidričevega. Premer zrn toče je bil do 3 cm.

Orešje pri Ptuju, kjer je v kratkem času padlo 29 mm padavin.

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas

Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 12 oktobra, 2024 at 11:54dop
Tudi na območju Podravja se je v zgodnjih jutranjih urah za krajši čas zjasnilo. Tako smo lahko opazovali severni sij.
Posnetek je iz Mestnega vrha pri Ptuju.

Avtor: Matej Štegar
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijapetek, 11 oktobra, 2024 at 8:41pop
Preteklo noč je Zemljo dosegla močna geomagnetna nevihta G4, ki je skoraj najmočnejša kategorija (najmočnejša je G5) po lestvici NOAA (Nacionalna uprava za oceane in atmosfero). G4 geomagnetna nevihta pomeni izjemno močno motnjo v Zemljinem magnetnem polju in je zelo redka, saj se pojavi le nekajkrat v vsakem sončnem ciklu. Podobno močno nevihto smo letos doživeli maja.

Takšne nevihte lahko povzročijo obsežne motnje v električnih omrežjih, kar lahko vodi do izpadov. Vplivajo lahko na satelite, GPS in radijske komunikacije. Med geomagnetnimi nevihtami G4 in G5 je severni sij lahko viden na zelo nizkih zemljepisnih širinah, včasih celo v državah, kjer običajno ni viden.

Nevihte te jakosti so posledica močnih izbruhov koronarne snovi (CME) na Soncu, ki proti Zemlji pošljejo velike količine nabitih delcev. Ponoči je geomagnetni indeks dosegel vrednost Kp9-, kar je skoraj najvišja možna stopnja (najvišja je Kp9). Gostota sončevega vetra je presegla 300 delcev na kubični centimeter, hitrost pa je presegla 700 km/s.

Opazovanje in fotografiranje severnega sija je bilo tokrat zaradi oblačnosti oteženo, a se je ponekod za kratek čas zjasnilo, kar je omogočilo nastanek spodnje fotografije pri Velenjskem jezeru.

Pošljite nam svoje fotografije, če ste sij ujeli tudi vi. 👇

Avtor: Tim Grešak, Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasreda, 9 oktobra, 2024 at 12:10pop
🌀MILTON🌀
Floridi (ZDA) grozi eden najhujših orkanov v Mehiškem zalivu v zadnjih 100 letih. Hitrosti vetra po nekaterih ocenah presegajo 270 km/h. Na obali Floride potekajo množične evakuacije. Orkan bo obalo sicer predvidoma dosegel nekoliko oslabljen, a posledice silovitega vetra in poplav bodo najverjetneje vseeno katastrofalne.

Orkan se bo v naslednjih 24 urah pomikal preko osrednje Floride, v smeri Atlantika. Lokalne oblasti pričakujejo najhujše, zato se v tej meri na prihod nevihte tudi pripravljajo.

Vir slik: NOAA
A.R., Meteoinfo
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijatorek, 8 oktobra, 2024 at 9:13dop
Jugozahodni veter nam je prinesel občutno otoplitev. Danes bodo po desetih dneh temperature v večjem delu Slovenije znova presegle 20 stopinj Celzija. Na vzhodu države se lahko lokalno ogreje celo do 25 stopinj Celzija.

Toplo vreme bo vztrajalo do vključno četrtka. V zahodni polovici Sloveniji bo pogosto deževalo. Največ padavin bo v Posočju, kjer lahko pade več kot 300 litrov dežja na kvadratni meter. Drugod bo dežja občutno manj, marsikje na vzhodu države le za vzorec.

Prilagamo karti predvidenih današnjih popoldanskih temperatur in količine padavin do konca tedna, ki prikazujeta velik kontrast med zahodnim in vzhodnim delom države.

Napoved pripravil: Rok Nosan
Vir slik: Meteologix.com

----------
Uporaba besedila v medijih je brez privolitve avtorja prepovedana!
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijapetek, 4 oktobra, 2024 at 10:00pop
Tekom dneva je naraščala tudi reka Mura, ki se je na nekaterih območij tudi razlivala v manjšem obsegu.

Največji pretok je bil po podatkih hidrološke postaje Gornja Radgona zabeležen ob 16.30 ter je znašal 691 m3/s.
Stanje se trenutno umirja, zato večjih razlivanj ne pričakujemo.

📌 Most Veržej - Dokležovje
📸 Tilen Wohlgemut, Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijapetek, 4 oktobra, 2024 at 7:27pop
Poplavljanje Krke v kraju Zameško, v občini Šentjernej. Voda je ponekod prišla že do prvih objektov. Proti večeru se je njeno naraščanje k sreči ustavilo.

Krka je danes v srednjem in spodnjem toku dosegla enega najvišjih vodostajev v zadnjih 30 letih, vseeno pa krepko zaostala za poplavami iz leta 2010 in 2014.

Video Gregor Božič.
Meteoinfo Slovenija