Pogled z Madžarske na točonosno nevihto v Avstriji, 4. 5. 2025

Avtor: Matej Štegar

V nedeljo dopoldne in v prvem delu popoldneva je bilo še sončno, tekom popoldneva pa je nastajalo več visoke koprenaste ter tudi kopaste oblačnosti. Temperature so se povzpele na severovzhodu do 27 stopinj C.Popoldne so se severno od Slovenije že začele pojavljati plohe in posamezne nevihte, katere so bile najmočnejše na Avstrijskem Štajerskem in Gradiščanske regije(Burgenland). Na tem območju sta nastali dve močnejši supercelični nevihti,ki sta postregli z točo premera do 5 cm(Bad Blumau). Druga supercelica je tudi oplazila severni del Goričkega, kjer je postregla z močnejšimi nalivi. Na območju Prekmurja je nastalo še nekaj ploh.

Toča v kraju Bad Blumau. Foto: Maria Spörk / Skywarn Austria

Vremenske karte modela WRF.Vir: modellzentrale

Udari strel.Vir. blitzortnung

Lokacija fotografiranja. Pogled z kraja Ronok, tik ob avstrijski meji. Supercelica je ob vstopu na Madžarsko razpadla,saj je pri tleh pihal močnejši SV veter, ki je tudi spodrezal strukture. Na začetku je Imela je tudi kar soliden mezociklon, istočasno pa tudi shelf cloud in kar nizko bazo spodaj.

Radarska slika padavin.Vir:Arso in DHMZ

Pogled z kraja Ronok

Lepo vidna točonosna zavesa spodaj.

Tukaj je severovzhodni veter spodaj spodrezal strukture supercelične nevihte.

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Satelitska slika oblačnosti

Spremljajte nas