Supercelični izbruh na območju Podravja in Slovenskih goric, 4. 5. 2018

Avtor reportaže:Matej Štegar

Val močnejših neviht je bil 4. maja popoldne in zvečer, zlasti na severovzhodu
Slovenije. Prva močnejša nevihta je nastala pri Krškem okoli 13. ure, po 14. uri pa se je težišče dogajanja preneslo na Dravsko-Ptujsko polje. Tam so dlje časa nastajale nevihte, ki so jih spremljali močni nalivi in toča, padla je izredno velika količina padavin. Nevihtne celice nad Slovenijo in delom Hrvaške so se pozno zvečer združile v obsežno padavinsko območje, ki je počasi slabelo in potovalo proti severozahodu. Sredi noči se je vremensko dogajanje umirilo, dež je do jutra 5. maja povsod po Sloveniji ponehal

Vremenska slika nad Evropo. Vir: Arso

Vremenske karte, Aladin, WRF, GFS.

Sondaža za Ptuj. Vir.MeteoAdriatic

Udari strel. Vir: Blitzortnung

Burno vremensko dogajanje je najbolj zaznamovalo Štajerski del Slovenije. Ciklonsko območje v Sredozemlju je te dni krojilo vreme tudi pri nas. Z vzhodnimi vetrovi nad naše kraje doteka topel in vlažen zrak. Posledično je ozračje nad Slovenijo in tudi večjim delom Balkana zelo nestabilno. Od včeraj dopoldan (09:00) do polnoči je na območju Balkana udarilo več kot 110.000 strel, od tega samo na območju Slovenije in bližnje okolice kar preko 60.000, kar je za začetek maja zares izjemno. Pojavljale so se številne nevihte, vmes tudi neurja s točo in silovitimi nalivi.

Pri nas je bilo najhuje na območju Podravja, kjer so se popoldan začele pojavljati prve nevihte. Močne nevihte, lokalno tudi supercelične, so se na območju Ptuja in Maribora obnavljale več ur, padala je tudi toča. V nekaterih krajih so bili toče deležni večkrat v le nekaj urah. Pozno popoldan so se začele pojavljati prve težave s hudourniškimi vodami. Potoki so se spremenili v reke, poplavljene pa so bile številne ceste in objekti. Na avtomatski meteorološki postaji Ptuj, Agencije RS za okolje, je od petka popoldan do sobote zjutraj padlo 144 mm dežja, na postaji Letališče E. R. Maribor je padlo 134,3 mm dežja, v Mariboru pa 94,9 mm. Ker vremenske postaje ne pokrivajo več območij, predvidevamo, da je glede na radarsko sliko padavin in dogajanje na terenu ponekod padlo tudi krepko preko 150 mm padavin. Takšni nalivi so za območje Podravja prava redkost in se zgodijo nekje enkrat na 200 let.

Gasilci so na območju Podravja imeli polne roke dela. Vir: SPIN

Skupna količina padavin glede na radarske meritve padavin. Avtor: David Račič

Količina padavin po Kachelmannwetter

Ptuj z zraka(Avtor: Albin Bezjak)

https://www.facebook.com/albinbezjakphotography/videos/2001878553202869/

Orešje
 https://www.facebook.com/ana.kostanjevec/videos/1615504621837652/?q=anica%20kostanjevec

Grajena malo pred šolo
https://www.facebook.com/bostjang1/videos/10211646990752299/UzpfSTEwMDAwMDI2MjYxNjQ1NDoxOTExMTg2NTU4OTAwMDc5/ 

https://www.facebook.com/grajena/videos/766954753510621/UzpfSTE3ODAxODA1NDM6MTAyMDg2NTk0ODYxMjI4MDY/

Radarske slike padavin. Vir: Arso in DHMZ

Pogled z stolpa v Zavrhu pri Lenartu, na prvo supercelično nevihto z ogromnim wall cloudom.

Pogled na drugo supercelično nevihto.

Pogled na tretjo supercelično nevihto pri kraju Zavrh pri Lenartu.

Zapeljem se do Cerkvenjaka, kjer imam pogled na dve supercelici.

Pogled na 4 supercelico tega dne.

Pogled na 5 supercelico tega dne.

YouTube player

Zvečer naredim v okolici Lenarta še to sliko. Čas je bil za odhod proti domu, ceste so bile slabo prevozne sploh v bližini Ptuja, kjer so bile poplavljene.

Toča na območju Lenarta. Avtor: Simon Osovniker

Supercelična nevihta na območju Ptuja. Foto: Darinko Sklerovnik

Supercelična nevihta in izrazit wall cloud v bližini Ptuja. Foto: Jan Čuček

Posledice silovitih nalivov na območju Ptuja.

Orešje pri Ptuju, poplavljen vrt.

Posledice divjanja potoka Grajena na Ptuju, 5. 5. 2018

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Satelitska slika oblačnosti

Spremljajte nas