Ocena višine padavin

Karta ocenjene višine padavin je rezultat numeričnega modela za analizo in zelo kratkoročno napoved vremena (INCA/SI), ki ga poganjajo na Agenciji Republike Slovenije za okolje (ARSO).

Model za oceno padavin kombinira radarske meritve nad Slovenijo z meritvami padavin na samodejnih meteoroloških postajah. Marsikje v severnem delu države, predvsem na goratih območjih (Julijske in Kamniško-Savinjske Alpe) je radarska ocena višine padavin zaradi reliefnih ovir lahko močno podcenjena. Na ostalih območjih radarske meritve omogočajo boljšo sliko prostorske razporeditve padavin, predvsem tam, kjer ni prisotnih meteoroloških postaj, ter v primeru konvektivnih padavin (ploh in neviht), za katere je značilna velika prostorska spremenljivost. Z upoštevanjem izmerjenih vrednosti na meteoroloških postajah se ocena višine padavin precej izboljša.


Ocenjena dnevna višina padavin – danes


Ocenjena dnevna višina padavin – včeraj


Frekvenca osveževanja ocenjene višine padavin je prilagojena merilnemu intervalu mreže samodejnih meteoroloških postaj ARSO (v času, ko je bil model izdelan), in sicer vsakih 30 minut. Za enako obdobje se izračuna tudi radarska ocena padavin. Najprej se izvede prostorska interpolacija meritev samodejnih postaj v mreži z ločljivostjo 1 km, nato se rezultat kombinira z radarsko ocenjeno vsoto padavin v enaki ločljivosti, pri čemer se kot utež upošteva predvsem oddaljenost posamezne mrežne celice od lokacije meritev. V bližini meteoroloških postaj je prednostno upoštevana vrednost meritve, na območjih daleč od lokacij meritev pa analiza sloni predvsem na podatkih meteorološkega radarja.

Pri radarski oceni se upošteva izmerek radarskega žarka, ki je najbližje tlom (talna intenziteta padavin), kar je najboljši približek padavin pri tleh, vendar glede na izkušnje nekoliko podcenjuje višino padavin, še posebej pri večjih oddaljenostih od radarja, kjer je radarski snop že razmeroma visoko nad površjem. Poleg tega je analizirana višina padavin tudi sistematično prenizka na območjih, kjer je radarski žarek zaradi bližnjih vrhov blokiran. Problematična območja so predvsem severni del Gorenjske, Julijske Alpe, Posočje in Kamniško-Savinjske Alpe, kjer je na območjih, ki so oddaljena od merilnih postaj, ocena višine padavine lahko podcenjena tudi za okoli 30 odstotkov glede na dejanske vrednosti.

Ocene padavin se izračunajo oz. osvežijo okoli 15 in 45 minut čez polno uro, na naši spletni strani pa so na voljo 20 in 50 minut čez polno uro.


Deli vsebino na:

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas

Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 23 novembra, 2024 at 4:35pop
Obiskali smo vas Retje v Loškem Potoku, kjer je zjutraj termometer pokazal -19,1 stopinje Celzija.

Foto in video: Rok Nosan
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijapetek, 22 novembra, 2024 at 1:20dop
Hladen zrak se v severni polovici Slovenije presenetljivo dobro upira toplemu jugozahodnemu vetru, zato so razmere marsikje povsem zimske. ❄️

Drugače je v južnih krajih. V Babnem Polju močno dežuje pri 9, v Osilnici pa celo pri 12 stopinjah Celzija. Dežuje tudi na 1300 metrov visokih Sviščakih, kjer je trenutno 5 stopinj Celzija.

Vir slik: promet.si
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 12:33pop
🌬️🌡️ Marsikje se jutri ne bomo zbudili v zasneženo, ampak v nenavadno toplo in vetrovno jutro. Najtopleje bo v južnem delu Slovenije, kjer lahko termometri pokažejo tudi več kot 10 stopinj Celzija.

Prilagamo zadnji izračun meteorološkega modela Aladin. 📊
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 9:03dop
Noč in jutrišnje dopoldne bo zaznamovalo zelo intenzivno vremensko dogajanje. Čez Alpe in naše kraje se bo pomikal majhen, a precej globok ciklon, ki bo prinesel 🌬️ veter, 🌧️ dež in ponekod tudi ❄️ sneg.

Vreme se bo občutno spremenilo pozno popoldne in zvečer, ko se bodo od jugozahoda nad večji del Slovenije razširile padavine. 🌨️ Sprva bo lahko tudi po nekaterih nižinah snežilo, a bo sneg marsikje že kmalu prešel v dež. 🌧️

Ponoči se bo krepil jugozahodni veter, ki bo večjemu delu Slovenije prinesel izrazito otoplitev. 🌬️🌡️ Izjema bodo zatišne doline ob meji z Avstrijo, kjer bo lahko še snežilo, drugod pa bo prevladoval dež. Nastane lahko tudi kakšna nevihta. ⛈ Meja sneženja se bo lahko za krajši čas dvignila vse do 1700 metrov nadmorske višine.

⚠️ Jugozahodni veter bo na izpostavljenih mestih v višjih legah v sunkih dosegel okoli 100 kilometrov na uro. 🌬️ Tudi po nižinah južne Slovenije bo vetrovno, jutrišnje jutro pa bo v teh krajih nenavadno toplo za drugo polovico novembra. 🌡️ Ponekod na Dolenjskem in v Beli krajini lahko termometri pokažejo več kot 10 stopinj Celzija.

Kmalu zatem bo zapihal okrepljen severni veter, ki bo prinesel naglo ohladitev. 🌬️❄️ Tam, kjer bodo še vztrajale padavine, se bo meja sneženja lahko spet spustila do nižin.

Najbolj zimsko bo jutri zjutraj v višjeležečih dolinah ob meji z Avstrijo, saj so ti predeli najbolj zaščiteni pred toplim jugozahodnim vetrom. Po dolinah (Rateče, Kranjska Gora, Mežica ...) lahko zapade do okoli 10, v višjih legah pa tudi 20 centimetrov snega. ❄️🌨️ Nižine preostalega dela Slovenije bodo ostale večinoma kopne, le tu in tam morda zapade nekaj centimetrov snega.

Prilagamo animaciji predvidenega pomikanja padavin čez Slovenijo ter gibanja temperature na nadmorski višini okoli 1400 metrov.
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 16 novembra, 2024 at 9:14dop
Druga polovica novembra bo vremensko precej bolj pestra od prve polovice. Čakajo nas hitre temperaturne spremembe, po več kot treh tednih pa nas bodo zajele tudi padavine.

📉 Vreme se bo občutneje spremenilo sredi prihodnjega tedna, ko se bo na južno stran Alp spustila obsežna gmota hladnega polarnega zraka. Nad severnim Sredozemljem se bo istočasno oblikoval ciklon, ki bo vplival na vreme pri nas. Med sredo in petkom bi lahko tudi nekatere nižine pobelil sneg, vendar je napoved še negotova. Vse bo odvisno od natančnega položaja ciklona, ki bo vplival na intenzivnost ohladitve in količino padavin. Meteorološki izračuni glede tega še niso povsem usklajeni. ❄️

🌡️ Morebiten obisk zime bo kratek. Že kmalu bo namreč sledila izrazita odjuga. Trenutno kaže, da bi lahko po 24. novembru topel jugozahodnik sneg talil tudi v visokogorju, saj bi se meja ledišča dvignila nad naše najvišje vrhove. Tam, kjer bo jugozahodnik segel tudi v nižine, bo zelo toplo za konec novembra. Na vzhodu Slovenije in ob morju bi se lahko temperature lokalno približale celo 20 stopinjam Celzija.

📊 Animacija prikazuje gibanje zračnih mas v naslednjih desetih dneh. Barve ponazarjajo temperaturne odklone od dolgoletnega povprečja.

🔗 Vir animacije: Wxchart.com
✍️ Avtor napovedi: Rok Nosan

----------
Uporaba besedila v medijih je brez privolitve avtorja strogo prepovedana!
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 14 novembra, 2024 at 9:32pop
ℹNaša spletna stran meteoinfo.si trenutno ne deluje. Spletna stran bo predvidoma spet na voljo do nedelje. Hvala za razumevanje! 😊

➡Spremljate spletno stran Meteoinfo Slovenija?
Kakšne vsebine, podatke ali druge produkte bi si želeli na naši spletni strani?

➡Vaše ideje, želje, pohvale in tudi kritike bodo izboljšale idejo o Meteoinfo Slovenija. Sčasoma želimo, da boste na naših straneh našli vse informacije o vremenu, ki jih boste potrebovali ali želeli v danem trenutku.