Udari strel

V Evropi obstaja več sistemov detekcije atmosferskih razelektritev. Večina je nacionalnih in komercialnih, kot so SCALARALDISLINET, TALOS itd., ki se v glavnem združujejo v omrežje EUCLID (pokritost večjega dela Evrope). Metode zaznavanja udarov strel so podrobneje opisane na spletni strani scalar.si.

Najbolj poznano je omrežje oziroma skupnost Blitzortung.org, ki jo sestavljajo zainteresirani posamezniki z vsega sveta z lastnimi detektorji strel. Skupnosti se lahko pridruži vsakdo z območja, ki je trenutno še slabše pokrito, in z namestitvijo naprave za zaznavanje atmosferskih razelektritev izboljša pokritost ter natančnost zaznane lokacije udarov strel. Podatki s posameznih detektorjev se prenašajo na strežnike, kjer se skupno obdelajo in v realnem času objavljajo na spletni aplikaciji. Na podlagi lokacije posamezne naprave in časa prihoda elektromagnetnega impulza (lightning discharge impulse) se lahko s pomočjo več detektorjev v okolici izračuna lokacijo udara strele. Več o skupnosti in metodah zaznavanja strel si lahko preberete tukaj.

Na območju Slovenije in večjega dela jugovzhodne Evrope udare strel z več detektorji meri Elektroinštitut Milan Vidmar (EIMV) v okviru sistema SCALAR, vendar podatki niso brezplačno javno dostopni, saj se uporabljajo v komercialne namene. Javno dostopne podatke o udarih strel v naši okolici objavlja Madžarska državna meteorološka služba (HungaroMet). Omenjene javno dostopne podatke uporabljamo za lastni grafični prikaz karte udarov strel na območju Slovenije.


Udari strel nad območjem Slovenije v zadnjih dveh urah (Meteoinfo Slovenija)


Udari strel nad območjem Slovenije zadnjih 24 ur (Meteoinfo Slovenija)

Sistemi detekcije udarov strel na državnem nivoju praviloma zelo dobro pokrivajo območje posamezne države, medtem ko z oddaljenostjo od državnih meja pokritost in s tem število zaznanih udarov glede na dejansko stanje upada. Madžarski sistem detekcije strel zelo dobro pokriva vzhodno polovico Slovenije, medtem ko je zaznavanje strel na zahodu, predvsem zahodno od alpsko-dinarske pregrade, precej omejeno in ne izkazuje realnega stanja. Na Primorskem bo tako na zgornjih dveh kartah izrisano precej manj udarov strel, kot se jih je dejansko pojavilo ob nevihtah.

Za spremljanje udarov strel skoraj v realnem času priporočamo uporabo podatkov sistema Blitzortung, ki so objavljeni na interaktivnem zemljevidu.


Interaktivna karta udarov strel nad Slovenijo in okolico v živo (Blitzortung)

Arhiv meritev sistema Blitzortung je dostopen na spletni strani lightningmaps.org. Interaktivna karta udarov strel nad Evropo v zadnjih 6 urah je na volju tudi na spletni strani meteonetwork.eu.


Animacija udarov strel nad Italijo in širšo okolico v zadnjih dveh urah (Meteociel)


Animacija udarov strel nad Italijo in širšo okolico v zadnjih 5 urah (Meteociel)


Animacija intenzitete pojavnosti strel v slovenskih občinah (SCALAR)


Animacija gostote udarov strel nad Evropo v zadnjih dveh urah (EUCLID)

Deli vsebino na:

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas

Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 23 novembra, 2024 at 4:35pop
Obiskali smo vas Retje v Loškem Potoku, kjer je zjutraj termometer pokazal -19,1 stopinje Celzija.

Foto in video: Rok Nosan
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijapetek, 22 novembra, 2024 at 1:20dop
Hladen zrak se v severni polovici Slovenije presenetljivo dobro upira toplemu jugozahodnemu vetru, zato so razmere marsikje povsem zimske. ❄️

Drugače je v južnih krajih. V Babnem Polju močno dežuje pri 9, v Osilnici pa celo pri 12 stopinjah Celzija. Dežuje tudi na 1300 metrov visokih Sviščakih, kjer je trenutno 5 stopinj Celzija.

Vir slik: promet.si
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 12:33pop
🌬️🌡️ Marsikje se jutri ne bomo zbudili v zasneženo, ampak v nenavadno toplo in vetrovno jutro. Najtopleje bo v južnem delu Slovenije, kjer lahko termometri pokažejo tudi več kot 10 stopinj Celzija.

Prilagamo zadnji izračun meteorološkega modela Aladin. 📊
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 9:03dop
Noč in jutrišnje dopoldne bo zaznamovalo zelo intenzivno vremensko dogajanje. Čez Alpe in naše kraje se bo pomikal majhen, a precej globok ciklon, ki bo prinesel 🌬️ veter, 🌧️ dež in ponekod tudi ❄️ sneg.

Vreme se bo občutno spremenilo pozno popoldne in zvečer, ko se bodo od jugozahoda nad večji del Slovenije razširile padavine. 🌨️ Sprva bo lahko tudi po nekaterih nižinah snežilo, a bo sneg marsikje že kmalu prešel v dež. 🌧️

Ponoči se bo krepil jugozahodni veter, ki bo večjemu delu Slovenije prinesel izrazito otoplitev. 🌬️🌡️ Izjema bodo zatišne doline ob meji z Avstrijo, kjer bo lahko še snežilo, drugod pa bo prevladoval dež. Nastane lahko tudi kakšna nevihta. ⛈ Meja sneženja se bo lahko za krajši čas dvignila vse do 1700 metrov nadmorske višine.

⚠️ Jugozahodni veter bo na izpostavljenih mestih v višjih legah v sunkih dosegel okoli 100 kilometrov na uro. 🌬️ Tudi po nižinah južne Slovenije bo vetrovno, jutrišnje jutro pa bo v teh krajih nenavadno toplo za drugo polovico novembra. 🌡️ Ponekod na Dolenjskem in v Beli krajini lahko termometri pokažejo več kot 10 stopinj Celzija.

Kmalu zatem bo zapihal okrepljen severni veter, ki bo prinesel naglo ohladitev. 🌬️❄️ Tam, kjer bodo še vztrajale padavine, se bo meja sneženja lahko spet spustila do nižin.

Najbolj zimsko bo jutri zjutraj v višjeležečih dolinah ob meji z Avstrijo, saj so ti predeli najbolj zaščiteni pred toplim jugozahodnim vetrom. Po dolinah (Rateče, Kranjska Gora, Mežica ...) lahko zapade do okoli 10, v višjih legah pa tudi 20 centimetrov snega. ❄️🌨️ Nižine preostalega dela Slovenije bodo ostale večinoma kopne, le tu in tam morda zapade nekaj centimetrov snega.

Prilagamo animaciji predvidenega pomikanja padavin čez Slovenijo ter gibanja temperature na nadmorski višini okoli 1400 metrov.
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 16 novembra, 2024 at 9:14dop
Druga polovica novembra bo vremensko precej bolj pestra od prve polovice. Čakajo nas hitre temperaturne spremembe, po več kot treh tednih pa nas bodo zajele tudi padavine.

📉 Vreme se bo občutneje spremenilo sredi prihodnjega tedna, ko se bo na južno stran Alp spustila obsežna gmota hladnega polarnega zraka. Nad severnim Sredozemljem se bo istočasno oblikoval ciklon, ki bo vplival na vreme pri nas. Med sredo in petkom bi lahko tudi nekatere nižine pobelil sneg, vendar je napoved še negotova. Vse bo odvisno od natančnega položaja ciklona, ki bo vplival na intenzivnost ohladitve in količino padavin. Meteorološki izračuni glede tega še niso povsem usklajeni. ❄️

🌡️ Morebiten obisk zime bo kratek. Že kmalu bo namreč sledila izrazita odjuga. Trenutno kaže, da bi lahko po 24. novembru topel jugozahodnik sneg talil tudi v visokogorju, saj bi se meja ledišča dvignila nad naše najvišje vrhove. Tam, kjer bo jugozahodnik segel tudi v nižine, bo zelo toplo za konec novembra. Na vzhodu Slovenije in ob morju bi se lahko temperature lokalno približale celo 20 stopinjam Celzija.

📊 Animacija prikazuje gibanje zračnih mas v naslednjih desetih dneh. Barve ponazarjajo temperaturne odklone od dolgoletnega povprečja.

🔗 Vir animacije: Wxchart.com
✍️ Avtor napovedi: Rok Nosan

----------
Uporaba besedila v medijih je brez privolitve avtorja strogo prepovedana!
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 14 novembra, 2024 at 9:32pop
ℹNaša spletna stran meteoinfo.si trenutno ne deluje. Spletna stran bo predvidoma spet na voljo do nedelje. Hvala za razumevanje! 😊

➡Spremljate spletno stran Meteoinfo Slovenija?
Kakšne vsebine, podatke ali druge produkte bi si želeli na naši spletni strani?

➡Vaše ideje, želje, pohvale in tudi kritike bodo izboljšale idejo o Meteoinfo Slovenija. Sčasoma želimo, da boste na naših straneh našli vse informacije o vremenu, ki jih boste potrebovali ali želeli v danem trenutku.