Prognoza neviht, 4. in 5. maj 2025

Izdano: 4. 5. 2025 ob 10.30
Velja: od 4. 5. 2025 od 15.00 do 5. 5. 2025 ob 22.00

Smer pomikanja neviht: danes Z -> V, jutri JZ -> SV
Hitrost pomikanja neviht:
zmerna

Povzetek napovedi: Danes bo sprva še sončno, popoldne in zvečer pa se bodo pojavljale plohe in nevihte, ki se bodo ponoči razširile nad večji del države. V ponedeljek bodo predvsem na zahodu možni dolgotrajni nalivi, lokalno lahko pade več kot 100 mm dežja.

Slikovna napoved

Napoved v besedi

Nad vzhodno Skandinavijo in severozahodno Rusijo se nahaja ciklonsko območje, katerega fronta poteka iznad Rusije preko srednje Evrope do Francije. Območje visokega zračnega tlaka se nahaja nad severovzhodnim Atlantikom med Veliko Britanijo in Islandijo. Vremenska fronta se bo do jutrišnjega dne pomaknila nad Alpe, v severnem Sredozemlju pa bo nastal ciklon, ki bo upočasnil vremensko dinamiko, zaradi česar bo topla fronta v naši bližini vztrajala vse do torka. Takrat nas bo dosegla hladnejša zračna masa.

Danes dopoldne in v prvem delu popoldneva bo še sončno, tekom popoldneva pa bo nastajalo več visoke koprenaste ter tudi kopaste oblačnosti. Popoldne se bodo severno od Slovenije že začele pojavljati plohe in posamezne nevihte, ki jih lahko v poznih popoldanskih urah zanese tudi nad skrajni severovzhod države (Pomurje, predvsem Goričko). Nekaj ploh in kakšna nevihta lahko popoldne nastane tudi na območju Alp na severu države, medtem ko bodo zvečer in v noči na ponedeljek na severozahodu in zahodu države plohe in nevihte vse pogostejše. Te se bodo tekom noči širile tudi nad ostale dele države, najmanj jih bo na vzhodu ter ob obali, kjer lahko ostane tudi suho. Ob jugozahodnem višinskem zračnem toku in stagnaciji tople fronte na območju Alp se lahko v ponedeljek zjutraj in tekom dneva zlasti na zahodu Slovenije oblikujejo pasovi močnejših padavin, ki bodo dlje časa vztrajali nad istim območjem. Lokalno lahko v manj kot 24 urah pade 100 mm padavin ali več, na severozahodu tudi več kot 150 mm.

Prognoza neviht velja do ponedeljkovega večera, po potrebi jo bomo še posodobili. Na karti je z 2. stopnjo nevarnosti (rdeča) obarvano območje, kjer bo v ponedeljek (5. maja) največja verjetnost za intenzivne in dolgotrajne nalive (več kot 100 mm v 24 urah), medtem ko se na območjih 1. stopnje nevarnosti prav tako lahko pojavljajo nevihte z nalivi, vendar z manjšo verjetnostjo in manjšimi količinami padavin (50 do 100 mm). Na skrajnem severovzhodu (Goričko) velja 1. stopnja nevarnosti za pojav neviht z nalivi, močnimi sunki vetra in manjšo točo, ki jih lahko danes pozno popoldne zanese iznad območja Avstrije.


Spremljajte trenutne razmere



Osnovna pojasnila in omejitev odgovornosti

Nevihte so zaradi kompleksnosti njihovega nastanka in gibanja ter lokalnosti njihovega pojavljanja težje napovedljivi vremenski dogodki, zato so možna odstopanja od izdanih napovedi. Točne lokacije nastanka posamezne nevihtne celice ni mogoče vnaprej predvideti. Naše napovedi so informativne in ne predstavljajo opozorila pred nevarnimi vremenskimi pojavi, zato vas prosimo, da ne sprejemate pomembnih odločitev na podlagi teh napovedi!

Sistem informiranja o predvidenih vremenskih ujmah na naših straneh ne velja kot opozorilni sistem. Napovedi in zemljevidi, ki so dosegljivi na tej spletni strani, so informativne narave in zatorej ne odgovarjamo za morebitna odstopanja ter nastalo škodo ob neurjih ali ob ukrepih za zaščito pred njimi. Meteorološka služba Agencije Republike Slovenije za okolje (ARSO) je na območju Republike Slovenije edina zakonsko pooblaščena za izdajo vremenskih opozoril! Uradna opozorila najdete na njihovih spletnih straneh ali na spletni strani Meteoalarm.

Informativne prognoze neviht na naši spletni strani so izdelane z razlogom, da javnosti predstavimo možnost njihovega nastanka in predvideno intenzivnost, ter da posredno vplivamo na zmanjšanje obsega morebitne materialne škode ter morda s tem zaščitimo človeška življenja.


Opis legende

Možnost nastanka neviht

Obstaja možnost nastanka krajevnih neviht, ki ne prinašajo večjih nevšečnosti. Ob takšnih nevihtah so lokalno možni močnejši nalivi, sodra ali manjša toča (do 2 cm) ter nevihtni piš šibkih do zmernih moči, vendar zaradi odsotnosti nekaterih sestavin oziroma pogojev v ozračju nevihtne celice ne bodo dolgotrajne, intenzivne ali obsežne.

1. stopnja nevarnosti – možnost nastanka močnejših neviht

Obstaja možnost pojava posameznih močnejših neviht z močnimi, lahko tudi dolgotrajnejšimi nalivi, sunki nevihtnega piša do 80 km/h ter točo, ki lahko v premeru dosega do 4 cm. Lokalno lahko ob močnejših nalivih pade okrog 50 mm padavin, zaradi katerih lahko prihaja do težav z meteornimi vodami. Nevihtni piš lahko premika in odnaša lažje, nepritrjene ali slabše pritrjene predmete ter lomi veje ali podre manj stabilna drevesa. Možen je nastanek manjše materialne škode.

2. stopnja nevarnosti – velika verjetnost nastanka močnejših neviht

Obstaja velika verjetnost za pojav močnejših neviht, nevihtnih sistemov in neurij, ki jih lahko spremljajo intenzivni in/ali dolgotrajni nalivi, močni sunki nevihtnega piša (do 120 km/h) in debelejša toča, ki lahko v premeru dosega velikost od 4 do 8 cm. Ob silovitih nalivih lahko lokalno pade okrog 100 mm padavin, zaradi česar lahko prihaja do večjih težav z meteornimi vodami ter hitrega porasta in poplavljanja hudournikov in manjših vodotokov. Nevihtni piš lahko odkriva strehe in podira drevesa. Toča lahko povzroči večjo gmotno škodo v kmetijstvu, na avtomobilih in objektih. Ogrožena so lahko človeška življenja.

3. stopnja nevarnosti – velika verjetnost nastanka silovitih neurij

Obstaja velika verjetnost nastanka večjega števila močnih neviht, nevihtnih sistemov ali zelo močnega, obsežnega in uničujočega neurja. Nevihte lahko spremljajo siloviti in dolgotrajni nalivi, zelo močan, rušilen nevihtni piš (nad 120 km/h) ali debela toča, ki v premeru lahko presega 8 cm. Ob intenzivnih in dolgotrajnih nalivih lahko v zelo kratkem času lokalno pade več kot 150 mm padavin, kar lahko povzroča izjemno hiter porast hudournikov in manjših vodotokov ter hudourniške poplave večjih razsežnosti. Viharni sunki vetra lahko povzročajo obsežne vetrolome z veliko gmotno škodo na objektih in v gozdovih. Debela toča lahko uničuje strehe, fasade in razbija avtomobilska stekla, prav tako lahko povzroči ogromno škodo v kmetijstvu. Ogrožena so lahko človeška življenja.


Opis in interpretacija karte

Karta prognoze neviht je zasnovana na način, da bi bila čim bolj enostavna tako za interpretacijo uporabnikov kot za izdelavo s strani napovedovalcev. Ko je karta napovedi neviht izdana, so na njej obarvana območja Slovenije in bližnje okolice z barvo, ki ustreza določeni stopnji predvidene intenzitete neviht, opisani v legendi. Območja posameznih stopenj intenzitete opredeli napovedovalec za vsako napovedano vremensko situacijo. Določena so na podlagi pregleda in upoštevanja izračunov različnih meteoroloških modelov, izkušenj iz preteklih dogodkov ob podobnih pogojih in subjektivne ocene napovedovalca.

Za obarvana območja ne velja, da se bodo povsod znotraj njih pojavile nevihte s predvideno intenziteto, pač pa, da so takšne nevihte (če in/ali ko v resnici nastanejo) tam najbolj verjetne. Nevihte so namreč lokalno omejeni vremenski pojavi, zato se tudi znotraj obarvanih območij z veliko verjetnostjo močnejših neviht ponekod te sploh ne bodo pojavile. Meje površin različne stopnje nevarnosti so ocena napovedovalca in ne predstavljajo strogih ločnic pogostosti ali intenzivnosti pojavov, zato lahko nevihte različne intenzitete nastanejo tudi zunaj na karti opredeljenih območij. Ker je Slovenija po obsegu majhna država tudi z vidika nekaterih vremenskih procesov, se (ob primernih pogojih za konvekcijo) lahko nevihte pojavijo praktično kjerkoli po državi, njihova razporeditev pa je pogosto (vsaj navidezno) povsem naključna.

Pri interpretaciji prognoze neviht bodite pozorni tudi na datum in čas veljavnosti napovedi, ki je zapisan na karti in na tej strani.


Podlaga napovedi

Napovedi neviht izdajamo na podlagi pregleda izračunov različnih globalnih in predvsem regionalnih meteoroloških modelov, kot so WRF-ARW, WRF-NMM, ICON-D2, Swiss HD (Super HD) in ALADIN (regionalni) ter ECMWF in GFS (globalni).

Napovedovanje neviht je precej zapleteno in zahtevno, saj je treba upoštevati predvidena stanja in kombinacije mnogo različnih spremenljivk oziroma dejavnikov, ki vplivajo na pojav, gibanje ter intenzivnost nevihtnih celic ali nevihtnih sistemov. Poleg tega meteorološki modeli vsake situacije ne predvidijo enako dobro, ali pa različni modeli predvidevajo različen potek dogajanja, zato je treba na koncu izbrati in kombinirati najbolj verjeten scenarij. Nekaj doprinesejo tudi izkušnje iz preteklih podobnih vremenskih dogodkov.


Deli vsebino na:

Radarska slika padavin

Satelitska slika oblačnosti

Spremljajte nas