Supercelična nevihta na območju Gradca, in shelf cloud na Goričkem, 1. 7. 2020

Avtor reportaže: Matej Štegar

Nad zahodno in srednjo Evropo je bilo plitvo ciklonsko območje, vremenska fronta je iznad Baltika segala nad zahodno Evropo. Pred njo je v višinah z jugozahodnimi vetrovi pritekal topel in razmeroma vlažen zrak. Delno jasno je bilo s spremenljivo oblačnostjo, popoldne in zvečer so bile krajevne plohe in nevihte, večinoma le v vzhodni polovici Slovenije. Najvišje dnevne temperature so bile od 27 do 33 °C.

Vremenske karte: WRF in rapid

V sredo po službi se z Jernejem odpeljeva v smeri Gradca, kjer so modeli kazali največ proženja. Tudi vetrovno je bilo dokaj solidno, za kakšno supercelično nevihto. Energije je bilo prvič letos tudi nad 2000 j/kg, kot tudi rosišča so bila okoli 23 stopinj C. Sprva se ustaviva na območju Lipnice, in opazujeva kipenje proti SZ. Opazujeva celico SZ, od Gradca, ki je sprva delovala stacionarno, a jo je kasneje začelo čedalje bolj obračat v desno.Kar je nakazovalo na možno supercelično nevihto. Odpeljeva se še malo bolj severno. Kaj kmalu opaziva wall cloud, hitro najdeva lokacijo za fotografirat.

Radarska slika padavin.

Celica je preveč oddaljena za boljši pogled na samo strukturo, pa tudi oslabela je.

Ker po radarju ni več nič pametnega, se glede na modele odločiva, da se hitro odpeljeva v smeri Goričkega. Do tja sva rabila slabo uro. Med vožnjo se je nad nama naredila močnejša nevihta, ki pa je imela smer proti SV. Imela je tudi nekaj drobne toče, ki pa sva ji ušla. So pa končno začele udarjat cg-jevke.

Ko sva prispela na Goričko, se zapeljeva na Serdiški breg 416m, kjer je lep pogled v vse smeri, razen nekoliko proti severu kjer so bila drevesa. Kmalu proti zahodu opaziva shelf cloud, ki je nastal hitro in le nekaj km, od najine lokacije. Glede na radar je moral bit višje gor pri Avstrijsko-Madžarski meji še veliko lepši glede na radar.

Kmalu se močno vlije, potreben je bil umik. Sunki vetra pa so bili po bližnji Arso postaji na Sotinskem bregu, do 69,8 km/h. Upava, da bi lahko shelf cloud prestregla, tako se zapeljeva v smeri Murske Sobote, a kaj kmalu ob pogledu na radar ugotoviva, da gre linija severneje proti Avstriji in Madžarski. Z Jugozahoda se je bližala nova nevihta, ki je imela veliko cg-jevk,hitro se odpeljeva na drugo dvignjeno lokacijo na Sotinski breg 418m, kjer ima tudi Arso svojo postajo.Tam je tudi majhen pokrit razgledni stolp z katerega sva slikala strele. A sva ta najlepše žal tudi zamudila.

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Satelitska slika oblačnosti

Spremljajte nas