Nevihtno dogajanje na obali in Hrvaški Istri, 2 in 3. 9. 2017

Avtor reportaže:Matej Štegar

Bila je sobota, 2. 9. in z njo eden naših letošnjih najuspešnejših lovov na nevihte.  Zjutraj smo se odpravili proti Primorski. Tam smo na območju Sežane, na Italijanski strani prestregli sicer nepričakovano supercelično nevihto, ki se je razvila nad Istro in potovala preko Primorske proti Gorenjski.

Animacija padavin. Vir: Arso

Pogled na supercelično nevihto na območju Sežane.

Nadaljevali smo pot na Slovensko obalo in čakali nadaljno akcijo. Takoj po začetku proženja padavin nad Jadranom smo se odločili za Istro. V okolici Dajle (Istra) smo prestregli močno nevihto, ki se je, iz sprva nevihtne linije, tik pred obalo okrepila in potovala v smeri Savudrije, preko Slovenske obale in proti Krasu že slabela. Nevihto je spremljal ogromen shelf cloud. V samem centru nevihte, ki se je pomikal preko Umaga, proti Savudriji in Slovenski obali, pa je nevihto spremljal močan naliv pa tudi močni sunki vetra in toča. 

Animacija padavin. Vir: Arso

Pogled z Dajle na prihod nevihtne linije z shelf cloudom.

Odpeljemo se proti notranjosti Istre, do kraja Brtonigla, kjer je shelf cloud bil še lepši.

Odpeljemo se še naprej proti Višnjanu, kjer smo nevihtno linijo prehiteli. Z avtomobila naredim še par fotografij, potem je shelf cloud razpadel.

Odločili smo se, da nadaljujemo pot v Rovinj in čakamo na večerno/nočno akcijo nad morjem.

Prva večerna celica je nastala na Italijanski strani Jadrana, v bližini Benetk in se počasi, s središčem ciklona, pomikala proti jugovzhodu, proti Istri. Hkrati so se južno od nje prožile nove nevihte, ki so postregle z lepimi nakovali in razelektritvami.

Radarska slika padavin v času fotografiranja. Vir: Arso

https://www.facebook.com/StormchasersSlovenija/videos/1344364072352573/

Ker se je zadeva vse bolj širila proti jugu smo sredi noči odpotovali še do Pule. Tam so nas pričakale lepe, bližnje razelektritve.

Animacija padavin v času fotografiranja pri Puli. Vir: Arso

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas