Pestro nevihtno dogajanje na Dolenjskem in Štajerskem, 8. 6. 2018

Avtor reportaže: Matej Štegar

V petek, 8. junija, je bilo nad večjim delom Evrope območje enakomernega zračnega tlaka, brez izrazitih ciklonov in anticiklonov. Prek Italije se je proti Jadranu in zahodnemu Balkanu pomikalo višinsko jedro hladnega in vlažnega zraka. V prizemni plasti ozračja je južno od naših krajev nastalo plitvo ciklonsko območje. Zaradi omenjenega procesa so nevihte nad severnim delom Jadrana nastajale že zgodaj zjutraj in dosegle tudi zahod Slovenije. Ozračje nad Panonsko nižino in osrednjim Balkanom se je čez dan ob sončnem vremenu pregrelo in popoldne so vzhodno od dinarske pregrade začele nastajati močne nevihte, ki so z višinskimi južnimi vetrovi potovale proti severu.

Vremenska slika nad Evropo. Vir: Arso

Arso je naknadno izdal za JV in SV, najvišje rdeče opozorilo, kar je bilo prvič za nevihte, od kar obstaja meteoalarm.

Vremenske karte: Aladin, GFS, WRF, Meteoadriatic

Udari strel. Vir: Blitzortnung

Satelitska slika oblačnosti. Vir:Sat24

Radarska slika padavin in pogled na močno supercelično nevihto na območju Črnomlja, katera je sproducirala točo premera okoli 12 cm. Vir: Arso in DHMZ

Naša lokacija, kjer smo fotografirali celico v smeri Črnomlja.

Lokacija na Hrvaškem, blizu Slovenske meje, Zaluka-Lipnička v občini Žakanje.

Pogled na izjemno supercelico z ogromnim wall cloudom. Ta celica je povzročila ogromno škodo na območju Črnomlja, saj je padala toča v velikosti tenis žogic(okoli 12 cm premera).

YouTube player

Pogled na supercelico

Še timelapse celice

YouTube player
Odpeljemo se malo naprej in zagledamo lijakast oblak(funnel cloud), adrenalin je poskočil. Stika z tlemi nismo opazili.

Odpeljemo se v smeri Karlovca. Med potjo opazimo še eno supercelico (left mover supercell).

Odpeljemo se do Varaždina v upanju, da prestrežemo nevihtno linijo. Žal je bila celica prehitra, pa še tema je bila, zato lov končamo. Naredimo par fotografij oddaljenega shelfa, ki je bil najlepši v Prekmurju.

Lokacija slikanja.

Pogled z Orešje pri Ptuju in Ptuja, na supercelično nevihto. Avtor fotografij Damjan Kozel in Tomaž Štegar

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas