Večerno nevihtno dogajanje na območju Ptuja, 24-25. 8. 2019

Avtor reportaže: Matej Štegar

Pri tleh je nad vzhodno Evropo in severnim Balkanom 24. avgusta vztrajalo območje visokega zračnega tlaka. Pri nas je zračni tlak, preračunan na morski nivo, znašal okoli 1020 hPa. V višinah se je prek severnega Sredozemlja našim krajem bližalo višinsko jedro hladnega zraka s šibko ciklonsko cirkulacijo. Zrak nad Slovenijo je bil zelo vlažen, pihali so jugovzhodni vetrovi.

Ozračje nad Slovenijo je bilo potencialno nestabilno in ko ga je sonce dopoldne pregrelo, so se sredi dneva začele pojavljati nevihte, ki so se nadaljevale še popoldne in zvečer.

Nastalo je tudi nekaj močnejših neviht, ki so se nad istim območjem obnavljale in povzročale dolgotrajne nalive, ponekod pa tudi točo.

Vremenska slika nad Evropo. Vir: Arso

Radarska slika padavin. Vir: Arso in DHMZ

Pogled z Ptuja v smeri Donačke gore, na oddaljeno nevihto.

Odpeljem se do Spuhlje pri Ptuju, kjer počakam nevihto, ki je prihajala z smeri Haloz.

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas