Nevihtno dogajanje na jugovzhodnem delu Avstrije in Prekmurju, 25. 6. 2021

Avtor reportaže: Matej Štegar

Nad srednjo Evropo in Balkanom je bilo območje enakomernega zračnega tlaka. Nad zahodno Evropo je bila višinska dolina s hladnim zrakom, ki se je pomaknila nekoliko bolj proti vzhodu. K nam je z jugozahodnimi vetrovi pritekal malo manj topel in bolj vlažen zrak. Ozračje je bilo nestabilno. Predvsem na severovzhodu so se pozno popoldan in zvečer pojavljale nevihte, tudi močnejše.

Vremenske karte modela WRF.

Na voljo je bilo, do 1800 j/kg potencialne energije, ob zmernem vzhodniku do jugovzhodniku v spodnjih plasteh ozračja. Inflow v spodnjih plasteh pri tleh je dosegal 25-30 km/h, v sunkih in je sproti dovajal energijo celicam sploh ob novih proženjih južneje. Višje je vztrajal splošni jugozahodni tok. Veter po višini je proti večeru nekoliko oslabel. Heličnost je dosegla vrednosti med 200-250.

Območje, kjer se je lovilo nevihte.

Radarska slika padavin. Vir: Arso in DHMZ

Pogled z okolice Gradca, na prvo klasično supercelično nevihto.

Zapeljem se v smeri Gleisdorfa, kjer v kraju Ilz poslikam celico, ki je imela lepše strukture.

Najdem izvoz za it nekoliko vzhodneje, stran od celice. Malo pred mestom Fürstenfeld najdem solidno lokacijo.

10 km vzhodneje pri kraju Speltenbach, ob razviti supercelici, gibal sem se na jugovzhodni strani celice.

Trenutek odločitve, ali iti v smeri proti SV in še enkrat prehitet tole prvo supercelico, ali počakat proženje nekoliko južneje. Odločim se, da opustim to prvo supercelico, saj je nebi uspel prehiteti, glede nato, da je pridobila na hitrosti, pa še ozek koridor za lov sem imel.

Kakšna sreča, nekaj 10 km proti jugozahodu, zaradi izboljšanih pogojev ter dotoka bolj vlažnega zraka zaradi outflowa tiste prve celice, nastaja čisto nova supercelična nevihta. Pa tudi forcing oslabljene hladne fronte je pomagal sprožit zadevo. Hkrati pa spremljam kako se inflow iz jugovzhoda skozi krepi, zadeva še je izolirana.

Odpeljem se do Königsdorfa, kjer imam dober pogled na “frišno” supercelico direktno ob rojstvu. Tole celico sem lahko opazoval celotno eno uro na isti lokaciji.

Hkrati opazujem JZ, od te supercelice zanimive baze, pa si pravim kaj je to zadaj. Ne mine 5 minut, ko vidim že tretjo supercelico v ozadju z wall cloudom.

YouTube player

Premaknem se slabih 10 km južneje direktno ob AU-HU meji, dejansko sem bil par m od mejnega prehoda pri kraju Mogersdorf. Niti prav nimam časa vzeti opreme, ko vidim iz južne strani nastanek nove (tretje) supercelice, tokrat LP supercelice z lepimi striacijami. Z zahoda pa se nam hkrati bliža 4 klasična supercelica.

Pogled na 4 klasično supercelico z mammatusi.

Po radarski sliki začenja prožit direktno nad Goričkim, kjer ekspresno nastane še ena supercelica, ki ima smer proti Madžarski meji. Do ugodne lokacije nekje južno, od Murske Sobote imam 1 uro, tako da opustim lov za tole celico. Grem pa vseeno čez v Pomurje, če bi slučajno na južnem robu celic še kaj sprožilo, saj je bilo proti Hrvaški še jasno in je dovajalo energijo navzgor, Na Goričkem grem skozi eno nevihto in naredim core-punch spet, dobi me kot grah debela toča. Odpeljem se do kraja Dokležovje, jugovzhodno od Murske Sobote.

Pogled na nevihte z Dokležovja

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas