Globalna temperatura prvič za več kot 2 stopinji višja od povprečja predindustrijske dobe

Povprečna globalna temperatura se je 17. novembra 2023 prvič za kratek čas povzpela nad kritično mejo 2 °C glede na predindustrijsko dobo. Povprečne globalne temperature iz predindustrijskega obdobja (1850-1900) IPCC opredeljuje za ‘normalne’ temperature, preden so se na podnebju začeli poznati občutnejši človekovi vplivi. Te temperature so referenca za oceno stopnje globalnega segrevanja.

Vir: Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Kot poroča organizacija Copernicus, so 17. 11. 2023 globalne temperature z vrednostjo 2,07 °C nad predindustrijskim povprečjem presegle rekord z 28. februarja 2016, ko so dosegle 1,99 °C. Temperaturne anomalije so po 18. novembru padle pod vrednost 2 °C, a glede na trende bomo slej ko prej spet priča novim rekordom.

Iz grafa je razvidno, da je tendenca globalnih temperatur vedno višja (vrisane so meritve med leti 1940 in 2023; modre krivulje pomenijo starejše meritve v prejšnjem stoletju, oranžne in rdeče pa kasnejše meritve po letu 2000). Vidimo lahko tudi, da je obdobje med pomladjo in jesenjo običajno obdobje upadanja anomalije globalne temperature, letos pa je v tem obdobju temperaturna anomalija naraščala (odebeljena rdeča krivulja). Če upoštevamo, da običajno med jesenjo in pomladjo globalno povprečje temperaturne anomalije narašča, lahko že v naslednji polovici leta upravičeno pričakujemo nove rekorde. Prag 2 °C globalnega segrevanja je ključen, saj prek te točke znatno narašča verjetnost hujših in nepovratnih podnebnih sprememb, vključno z obsežnim taljenjem ledenikov, dvigovanjem morskih gladin ter pogostejšim pojavljanjem ekstremnih vremenskih dogodkov.

Cilj pariškega sporazuma o ohranjanju globalnega segrevanja pod mejo 1,5 °C je zastavljen z namenom, da se te nevarnosti ohranijo pod nadzorom. Onkraj praga globalnega segrevanja nad 2 °C se poveča tveganje sprožitve povratnih zank, npr. obsežno taljenje permafrosta, kar lahko sprosti velike količine toplogrednega plina metana in vodi v dodatno segrevanje s potencialno katastrofalnimi posledicami za podnebje in ekosisteme. Ena od povratnih zank je tudi pospešeno taljenje morskega ledu v polarnih predelih, saj odsotnost ledenega pokrova poveča akumulacijo toplote v morju.

Čeprav človekove dejavnosti ostajajo osrednji dejavnik globalnega segrevanja, so letošnje nenavadno visoke globalne temperature v določeni meri tudi posledica pojava El Niña (povišana temperatura morja v Tihem oceanu). El Niño običajno prinaša višje globalne temperature od ostalih let, prav zato pa so močno nad normalnimi vrednostmi tudi tudi povprečne globalne temprerature oceanov in morij.

Naslednja slika prikazuje dnevno površinsko temperaturo morja (°C), povprečeno po ekstrapolarnem globalnem oceanu (60°S–60°N) za leto 2015 (modra), 2016 (oranžna), 2022 (rumena) in 2023 (črna krivulja). Vse druge letnice po letu 1979 so prikazane s sivimi krivuljami. Povprečne razmere za obdobje 1991–2020 so prikazane s črtkano sivo krivuljo. Na grafu lahko vidimo rekorden potek morskih površinskih temperatur do konca letošnjega avgusta. Od takrat se je povprečna temperatura začela zniževati skladno s sezonskim nihanjem, a kljub temu ostaja za to obdobje bistveno višja kot v katerem koli prejšnjem letu v zgodovini meritev. S povprečjem 20,79 °C je bila tudi oktobrska površinska temperatura morja v letu 2023 najvišja v zgodovini meritev za mesec oktober.

Vir: Copernicus Climate Change Service/ECMWF

Posledica zviševanja temperature morij in oceanov so mnogi ekstremni vremenski pojavi, kot so npr. močna deževja z obsežnimi poplavami in uničujoče nevihte, ki smo jim bili letos priča tudi pri nas.

Viri podatkov:

  1. CopernicusECMWF
  2. Surface air temperature for October 2023
Deli vsebino na:

Nejc Trampuž

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas

Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 23 novembra, 2024 at 4:35pop
Obiskali smo vas Retje v Loškem Potoku, kjer je zjutraj termometer pokazal -19,1 stopinje Celzija.

Foto in video: Rok Nosan
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijapetek, 22 novembra, 2024 at 1:20dop
Hladen zrak se v severni polovici Slovenije presenetljivo dobro upira toplemu jugozahodnemu vetru, zato so razmere marsikje povsem zimske. ❄️

Drugače je v južnih krajih. V Babnem Polju močno dežuje pri 9, v Osilnici pa celo pri 12 stopinjah Celzija. Dežuje tudi na 1300 metrov visokih Sviščakih, kjer je trenutno 5 stopinj Celzija.

Vir slik: promet.si
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 12:33pop
🌬️🌡️ Marsikje se jutri ne bomo zbudili v zasneženo, ampak v nenavadno toplo in vetrovno jutro. Najtopleje bo v južnem delu Slovenije, kjer lahko termometri pokažejo tudi več kot 10 stopinj Celzija.

Prilagamo zadnji izračun meteorološkega modela Aladin. 📊
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 21 novembra, 2024 at 9:03dop
Noč in jutrišnje dopoldne bo zaznamovalo zelo intenzivno vremensko dogajanje. Čez Alpe in naše kraje se bo pomikal majhen, a precej globok ciklon, ki bo prinesel 🌬️ veter, 🌧️ dež in ponekod tudi ❄️ sneg.

Vreme se bo občutno spremenilo pozno popoldne in zvečer, ko se bodo od jugozahoda nad večji del Slovenije razširile padavine. 🌨️ Sprva bo lahko tudi po nekaterih nižinah snežilo, a bo sneg marsikje že kmalu prešel v dež. 🌧️

Ponoči se bo krepil jugozahodni veter, ki bo večjemu delu Slovenije prinesel izrazito otoplitev. 🌬️🌡️ Izjema bodo zatišne doline ob meji z Avstrijo, kjer bo lahko še snežilo, drugod pa bo prevladoval dež. Nastane lahko tudi kakšna nevihta. ⛈ Meja sneženja se bo lahko za krajši čas dvignila vse do 1700 metrov nadmorske višine.

⚠️ Jugozahodni veter bo na izpostavljenih mestih v višjih legah v sunkih dosegel okoli 100 kilometrov na uro. 🌬️ Tudi po nižinah južne Slovenije bo vetrovno, jutrišnje jutro pa bo v teh krajih nenavadno toplo za drugo polovico novembra. 🌡️ Ponekod na Dolenjskem in v Beli krajini lahko termometri pokažejo več kot 10 stopinj Celzija.

Kmalu zatem bo zapihal okrepljen severni veter, ki bo prinesel naglo ohladitev. 🌬️❄️ Tam, kjer bodo še vztrajale padavine, se bo meja sneženja lahko spet spustila do nižin.

Najbolj zimsko bo jutri zjutraj v višjeležečih dolinah ob meji z Avstrijo, saj so ti predeli najbolj zaščiteni pred toplim jugozahodnim vetrom. Po dolinah (Rateče, Kranjska Gora, Mežica ...) lahko zapade do okoli 10, v višjih legah pa tudi 20 centimetrov snega. ❄️🌨️ Nižine preostalega dela Slovenije bodo ostale večinoma kopne, le tu in tam morda zapade nekaj centimetrov snega.

Prilagamo animaciji predvidenega pomikanja padavin čez Slovenijo ter gibanja temperature na nadmorski višini okoli 1400 metrov.
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijasobota, 16 novembra, 2024 at 9:14dop
Druga polovica novembra bo vremensko precej bolj pestra od prve polovice. Čakajo nas hitre temperaturne spremembe, po več kot treh tednih pa nas bodo zajele tudi padavine.

📉 Vreme se bo občutneje spremenilo sredi prihodnjega tedna, ko se bo na južno stran Alp spustila obsežna gmota hladnega polarnega zraka. Nad severnim Sredozemljem se bo istočasno oblikoval ciklon, ki bo vplival na vreme pri nas. Med sredo in petkom bi lahko tudi nekatere nižine pobelil sneg, vendar je napoved še negotova. Vse bo odvisno od natančnega položaja ciklona, ki bo vplival na intenzivnost ohladitve in količino padavin. Meteorološki izračuni glede tega še niso povsem usklajeni. ❄️

🌡️ Morebiten obisk zime bo kratek. Že kmalu bo namreč sledila izrazita odjuga. Trenutno kaže, da bi lahko po 24. novembru topel jugozahodnik sneg talil tudi v visokogorju, saj bi se meja ledišča dvignila nad naše najvišje vrhove. Tam, kjer bo jugozahodnik segel tudi v nižine, bo zelo toplo za konec novembra. Na vzhodu Slovenije in ob morju bi se lahko temperature lokalno približale celo 20 stopinjam Celzija.

📊 Animacija prikazuje gibanje zračnih mas v naslednjih desetih dneh. Barve ponazarjajo temperaturne odklone od dolgoletnega povprečja.

🔗 Vir animacije: Wxchart.com
✍️ Avtor napovedi: Rok Nosan

----------
Uporaba besedila v medijih je brez privolitve avtorja strogo prepovedana!
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenijačetrtek, 14 novembra, 2024 at 9:32pop
ℹNaša spletna stran meteoinfo.si trenutno ne deluje. Spletna stran bo predvidoma spet na voljo do nedelje. Hvala za razumevanje! 😊

➡Spremljate spletno stran Meteoinfo Slovenija?
Kakšne vsebine, podatke ali druge produkte bi si želeli na naši spletni strani?

➡Vaše ideje, želje, pohvale in tudi kritike bodo izboljšale idejo o Meteoinfo Slovenija. Sčasoma želimo, da boste na naših straneh našli vse informacije o vremenu, ki jih boste potrebovali ali želeli v danem trenutku.