Na današnji dan leta 2013 tudi po nekaterih nižinah več kot meter snega

Le še pet dni nas loči do konca meteorološke zime, ki jo boste vsi ljubitelji snega in mraza poskušali čim hitreje pozabiti. V večjem delu Slovenije je namreč v treh mesecih skupaj zapadlo manj kot 30 centimetrov snega, kar letošnjo zimo uvršča med bolj skromne v zadnjih 60 letih. Največje razočaranje je februar, ki se bo v dobršnem delu Slovenije poslovil brez enega samega dneva s snežno odejo.

Deli vsebino na:

Čeprav v zadnjih letih zime niso več takšne, kot so bile nekoč, se še vedno zgodi, da kakšna zima preseneti in nam nasuje snega. Zelo radodarna s snegom je bila zima 2012/13, ki velja za najbolj zasneženo v zadnjih 50 letih. V tej zimi smo ravno 24. februarja izmerili največ snega, marsikje celo več kot meter.

Po podatkih Arsa je bila v naselju Trava v Dragarski dolini snežna odeja debela kar 160 centimetrov, v Kočevju 115, v Davči nad Železniki 112, v Cerknici 94 in v Logatcu 90 cm. Veliko snega je bilo tudi v Črnomlju, 80, v Novem mestu 65, v Ljubljani 53 in celo v Portorožu 8 centimetrov.

Fotografije so iz okolice Ribnice (Foto: Tomaž Osvald).

Zelo zimsko vreme smo imeli tudi februarja 2018, ko je večji del Slovenije prav tako prekrivala debela snežna odeja. Ob koncu meseca je snežilo celo pri temperaturah pod -10 stopinj Celzija, snežna odeja pa je takrat v nekaterih krajih na jugu in vzhodu države segala blizu enega metra visoko. Zadnjega februarja, ko se je zjasnilo, so se temperature marsikje spustile pod -20, v najbolj mrzlih krajih pa so se približale celo -30 stopinjam Celzija.

Dolgotrajno in obilno sneženje pri nas je običajno povezano s serijo manjših ciklonov, ki najpogosteje nastanejo na severozahodu Italije v okolici mesta Genova in se nato na svoji poti proti vzhodu približajo Sloveniji. Takrat se nad nami srečujeta dve zračni masi, kar pomeni, da veter pri tleh piha iz druge smeri kot v višjih plasteh ozračja. Ker je ozračje nestabilno, se lahko razvijejo tudi nevihte.

Deli vsebino na:

Rok Nosan

Radarska slika padavin

Udari strel

Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija3 days ago
⛈ Čez Slovenijo se pomika vremenska fronta, ki jo spremljajo nevihte s krajevnimi nalivi. Te bodo v prihodnjih urah prešle večji del države.

💦 Na srečo so zadnji meteorološki izračuni nekoliko zmanjšali količino padavin, kar pomeni, da so večja razlivanja vodotokov manj verjetna. Še največ težav utegnejo povzročati meteorne vode, ki lahko na manjših območjih zalivajo kleti in poplavijo kakšno cesto. Zaradi razmočenega terena se lahko sproži tudi kakšen zemeljski plaz. Največ nevšečnosti je pričakovati na severovzhodu Slovenije.

Radarska slika padavin: ARSO
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija4 days ago
⛈ ⚠️ Zvečer in v prvem delu noči nas bo od zahoda precej burno prešla vremenska fronta. Pričakovati je nevihte z okrepljenim vetrom in nalivi, ki lahko povzročijo hiter porast manjših rek in hudournikov, mogoča so tudi razlivanja. Padavine bodo bolj obilne v severni polovici Slovenije, kjer lahko v razmeroma kratkem času pade od 50 do okoli 100 litrov dežja na kvadratni meter.

☀️ Napoved za prihodnje dni je veliko bolj vzpodbudna. Že v drugem delu noči bodo padavine v večjem delu Slovenije ponehale in začelo se bo jasniti. Pred nami je večinoma sončen konec tedna s popoldanskimi temperaturami, ki bodo ob jugozahodnem vetru marsikje presegle 25 stopinj Celzija. Ozračje lahko tu in tam občasno nekoliko ohladi le kakšna manjša ploha.

Na sliki je prikazana predvidena skupna količina padavin po meteorološkem modelu ALADIN/SI.

Avtor besedila: Rok Nosan
Avtor prikaza: Amadej Krepek
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija6 days ago
⛈ Nad Slovenijo je nastalo več manjših nevihtnih celic, ki jih spremljajo krajevno močnejši nalivi s sodro. Na Arso vremenski postaji v Kočevskih Poljanah je do 16. ure padlo že 47 litrov dežja na kvadratni meter.

💦 Ob nevihtah je možno prehodno naraščanje posameznih manjših vodotokov, nekaj težav lahko povzročijo tudi meteorne vode.
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija7 days ago
💦 Vstopamo v daljše obdobje spremenljivega vremena, ki ga bodo zaznamovale pogoste padavine. Te se bodo pojavljale predvsem v obliki krajevnih ploh in neviht, kar pomeni, da se lahko že na manjših območjih pojavijo velike razlike v količini padavin.

⛈ Težišče padavinskega dogajanja bo danes popoldne, zvečer in v noči na torek nad vzhodno polovico Slovenije, kjer bi lahko ob počasi premikajočih padavinskih celicah lokalno padla večja količina dežja. Ob tem je možen hiter porast manjših rek in hudournikov. Ob popoldanskih nevihtah lahko na manjših območjih padata tudi sodra in drobna toča.

📊 Slika prikazuje predvideno količino padavin do jutri zjutraj po modelu ICON-D2. Prikazan je le eden izmed scenarijev. Dejanska razporeditev padavin je lahko tudi nekoliko drugačna.

Napoved pripravil: Rok Nosan
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija1 week ago
Ponekod po Sloveniji je danes nastalo nekaj ploh in neviht z lokalnimi nalivi. Takšen je bil pogled na odhajajočo nevihto v Ravnah pri Šoštanju, kjer so v nevihtnem nakovalu nastali oblaki tipa mammatus.

Foto: Tim Grešak, Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija
Meteoinfo Slovenija1 week ago
V pretekli noči smo lahko v večjem delu Slovenije opazovali severni sij, ki je ponekod postregel z res izjemnimi kontrasti. Danes zvečer bi se lahko sij ponovno pojavil, a bo za njegovo opazovanje potrebno veliko sreče, saj nam lahko ponagajajo oblaki. 🌌

Avtor fotografij: Tim Grešak, Meteoinfo Slovenija