Močna nevihtna linija z izjemnim shelf cloudom nad Dravskim poljem, 10. 8. 2017

Avtor reportaže: Matej Štegar

Nad Alpami in zahodnim Balkanom je bilo ciklonsko območje. V višinah se je obsežno jedro hladnega in vlažnega zraka iznad Francije pomikalo nad Alpe. Nad nami se je krepil južni do jugozahodni veter, ozračje je postajalo nestabilno. Spremenljivo do pretežno oblačno je bilo. Že od jutra so se pojavljale krajevne plohe in nevihte, popoldne in zvečer pa se je prek Slovenije pomikal pas neviht. Predvsem v vzhodni polovici Slovenije so bila krajevna neurja z močnimi nalivi in močnimi sunki vetra tudi ponekod po nižinah do okoli 100 km/h. Pred nevihtno fronto je pihal južni do jugozahodni veter.

Vremenska slika nad Evropo. Vir. Arso

Neurje je posledica močnega nevihtnega sistema, ki je nastal nad Apenini. Zaradi močnih višinskih vetrov in nestabilnega ozračja je sistem prepotoval veliko razdaljo in šele v (petek 11.8) zjutraj razpadel nad Poljsko, kjer je ta sistem povzročil ogromno škode. Sistem se je okrepil nad vzhodno Slovenijo, kar nakazujejo rdeči odtenki. Višina oblakov je bila med 12 in 13 km, kjer je temperatura zraka pod -60 stopinj C.
Animacija infrardeče satelitske slike, kjer barva predstavlja temperaturo oblakov (barvna lestvica v stopinjah Celzija).

https://www.facebook.com/ArsoVreme/videos/1641197692570966/ Vir: Arso

Edini model, ki je nakazoval proženje. Vir: Kachelmannwetter

Udari strel. Vir: Blitzortnung

Radarske slike padavin. Vir: Arso in DHMZ

Pogled z Ptuja na večplasten shelf cloud, nad Dravskim poljem.

Zapihal je viharni zahodni veter, ki je na lokaciji blizu Ptujskega gradu(grič Panorama), dosegel med 19:40-20:00 uro, kar 100,4 km/h(27,9m/s). Meritev je potekala z profesionalnim Navis merilcem. Bližnja Arso postaja pri Termah Ptuj je izmerila 81,2 km/h.

YouTube player

Po tej nevihtni liniji, je še na območju Ptuja nastala manjša nevihta.

Posledice močnega vetra in intervencije Spin.

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas