Supercelična nevihta na Primorskem in večerna nevihta na območju Dajle, 6. 8. 2017

Avtor reportaže: Matej Štegar

Nad severno Evropo je bilo ciklonsko območje, hladna fronta se je prek Alp pomikala proti vzhodu in ob zahodnih do jugozahodnih višinskih vetrovih prešla tudi Slovenijo. Sprva je bilo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Od sredine dneva so se pojavljale plohe in nevihte, ki so bile popoldne in zvečer ob prehodu hladne fronte pogostejše. Nastala so krajevna neurja z močnimi nalivi, sunki vetra in točo. Na Obali je zvečer ob prehodu hladne fronte prehodno zapihal okrepljen severni do severozahodni veter. Pred prihodom hladne fronte so bile najvišje dnevne temperature še od 26 do 32, na Primorskem do 36 °C

Vremenska slika popoldan nad Evropo. Vir: Arso

Vremenske karte(Aladin in WRF). Vir: Arso in modellzentrale

Radarske slike padavin. Vir: Arso in DHMZ

Pogled na elevated supercelično nevihto v okolici Vidma, Italija

Pogled na celico z Gorice na Italijanski strani.

Pogled na supercelično nevihto z kraja Malovše-Dolenje pri Ajdovščini.

YouTube player
Timelapse. Avtor: Jernej Lipovec

Zapeljemo se do kraja Slivice-Rakek. Tukaj imamo dokaj lep pogled na južni del nevihtne linije, ki pa žal ni bil kaj prida zanimiv.

Zapeljemo se še na Hrvaško, v kraj Dajla, kjer ujamemo nekaj strel.

Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas