Supercelični nevihti na Hrvaškem (Zaprešič in Jastrebarsko), 2. 6. 2022

Avtor reportaže: Matej Štegar

Nad Skandinavijo in zahodno od Iberskega polotoka sta se zadrževali ciklonski območji, Sredozemlje in jug Evrope sta bila pod vplivom tople in vlažne zračne mase . Vremenska fronta se je dopoldne zadrževala severno od nas, popoldne pa je ob vzhodnih Alpah zanihala nekoliko proti jugu in veter v spodnjih plasteh ozračja se je nad vzhodno in osrednjo Slovenijo obrnil na vzhodno do jugovzhodno smer. Ker so v višinah pihali razmeroma močni vetrovi zahodnih smeri, se je nad precejšnjim delom Slovenije vzpostavilo vetrno striženje, ki je ob hkratni pregretosti vlažnega ozračja pozno popoldne in zvečer povzročilo razvoj nekaj močnih superceličnih neviht. Najbolj izrazita se je razvila nad spodnjo Savinjsko dolino in se severno od Celja pomikala proti vzhodu/jugovzhodu vse do Hrvaške meje in še naprej.

Vremenska slika nad Evropo. Vir: Arso

Vremenski modeli WRF. Vir: Modellzentrale

Radarska slika padavin. Vir: Arso in DHMZ

Pogled z Zaprešiča na klasično supercelico,ki je na območju Kumrovca,tik ob Slovenski meji povzročila pravo razdejanje. Ta nevihta je tudi v Sloveniji na območju Celja in Kozjanskega povzročila veliko škodo.

Lepo vidna točo nosna zavesa

YouTube player
HP supercelica na območju Jastrebarskega
YouTube player
Deli vsebino na:

Matej Štegar

Sem Matej Štegar, po poklicu ekonomski tehnik. Že več kot 20 let spremljam in beležim vremenske pojave. Doma imam svojo vremensko postajo, ki vsakih 5 minut pošilja aktualne podatke na splet. Spletna stran je dosegljiva na tem naslovu ptuj.zevs.si. Ukvarjam se tudi z fotografiranjem ekstremnih vremeneskih pojavov. Že 15 let lovim nevihte, v zimskem času grem tudi na meritve burje na območje Hrvaške(Kvarner), ter v Sloveniji. Do sedaj sem lovil nevihte v naslednjih državah:Slovenija,Hrvaška,Italija,Madžarska,Avstrija,Češka,Nemčija in Francija.

Radarska slika padavin

Udari strel

Spremljajte nas