Vzrok za pestro vremensko dogajanje bo obsežno območje nizkega zračnega tlaka, ki se bo v prihodnjih dneh obnavljalo nad zahodno Evropo. Posledično se bo okrepil jugozahodni veter, ki bo iznad morja proti gorskim pregradam prinašal ogromne količine vlage.
Jutri bo nekaj sonca le v vzhodnem in južnem delu države. Drugod bo oblačno. Občasen rahel dež, ki bo že dopoldne močil hribovite kraje ob alpsko-dinarski pregradi, se bo popoldne in zvečer krepil ter se počasi širil proti vzhodu države. Krepil se bo tudi jugozahodni veter, ki bo popoldne na izpostavljenih mestih presegel hitrost 60, v višjih legah pa tudi 90 kilometrov na uro:
Ob morju, kjer bo pihal jugo, se bo ogrelo do 15 stopinj Celzija. Podobno bo tudi na vzhodu. Drugod bodo temperature nekoliko nižje, gibale se bodo od 8 do 12 stopinj Celzija.
V petek bo predvsem v zahodni in osrednji Sloveniji pogosto deževalo. V hribovitih krajih bo lahko lokalno padlo več kot 200 litrov dežja na kvadratni meter. Precej manj dežja bo na vzhodu države, kjer bodo vmes tudi daljša obdobja suhega vremena.
Še bo vetrovno. Najbolj bo pihalo ob morju, kjer lahko najmočnejši sunki južnega vetra presežejo 80 kilometrov na uro. Zaradi nizkega zračnega tlaka, skorajšnje polne lune in močnega juga bo povišano tako valovanje kot tudi plimovanje morja, ki bo poplavljalo nižje dele obale.
Predvidena količina padavin do petkovega večera, kot jo predvideva meteorološki model ICON-D2:
Sobota bo vremensko nekoliko prijaznejša. Sončna obdobja bodo daljša, se bodo pa občasno še pojavljale manjše krajevne padavine. Na zahodu morda nastane tudi kakšna nevihta. Precej spremenljivo vreme z občasnimi manjšimi padavinami bomo imeli tudi v nedeljo in v prvi polovici prihodnjega tedna.
V visokogorju Julijskih Alp bo v prihodnjih dneh zapadlo ogromno snega. Snežna odeja se bo lahko lokalno odebelila za več kot meter. Posledično se bo nad gozdno mejo močno povečala nevarnost snežnih plazov. Precej manj snega bo v sredogorju, kjer bo glavnina padavin padla v dežju.